Шампанське: коротко про основні моменти та особоливості

Ми впевнені, що ви бачили його пляшку у місцевому винному магазині або випивали келих на весіллі чи дні народження. Зрештою, це одне з найбільш затребуваних ігристих вин у світі. Але що таке шампанське? У цій статті ми розглянемо це улюблене ігристе вино, що асоціюється з атмосферою свята та особливих подій.

Запитайте себе: «А яка різниця між шампанським та ігристими винами, виробленими за межами регіону Шампань?» Зараз ми з вами розберемось більш детально.

Звідки шампанське?

Перш за все, шампанське — це ігристе вино, вироблене в районі Appellation d’Origine Controlee у Шампані на півночі Франції. Технічно ігристе вино називається шампанським тоді і тільки якщо воно вироблено в регіоні Шампань у Франції. У той час як деякі виробники в Сполучених Штатах раніше маркували свої ігристі вина словом «Шампанське», це змінилося в торговельній угоді 2006 року між Європейським Союзом і США, згідно з якою використання слова «Шампанське» на етикетках вироблених в США вина були заборонені.

Французькі ігристі вина, вироблені за межами регіону Шампань, але з тим самим традиційним методом виноробства, називаються винами Cremant.

Сорти винограду для шампанського

Шампанське — це французьке ігристе вино, виготовлене з комбінації трьох сортів винограду: Піно нуар, Піно меньє і Шардоне. З різних сортів винограду можна приготувати кілька видів шампанського. Наприклад, вино Blanc de Blancs Champagne виготовляється виключно з сорту Шардоне, а шампанське Blanc de Noirs — це ігристе біле вино, виготовлене з червоного винограду (Піно меньє та Піно нуар), вініфіковане як біле вино.

Рожеве шампанське виготовляється або шляхом мацерації (настоювання соку зі шкіркою винограду), або шляхом змішування чевоного та білого базових вин. Таким чином, рожеве шампанське має тенденцію поєднувати білий і червоний виноград (Шардоне, Піно нуар і Піно меньє).

Як виробляється це вино

Шампанське вино також визначається технікою виробництва ігристого вина, яка використовується для його виготовлення. Це називається традиційним методом або méthode champenois (метод шампанського). За цим традиційним методом друге бродіння відбувається всередині пляшки шампанського, в якій вино зрештою продається. Лікер де тираж додається до основного вина перед тим, як його тимчасово закупорити. Вино проходить вторинну ферментацію, яка створює бульбашки всередині пляшки. Коли дріжджі закінчують перетворювати цукор у рідині на спирт і вуглекислий газ (бульбашки), вони гинуть і випадають в осад. Оскільки шампанське витримується на осаді протягом тривалого періоду часу, ці мертві дріжджі залишаються в контакті з вином, насичуючи його автолітичними ароматами (або ароматами витримки осаду), які додають складності. Автолітичні аромати включають бріош, марципан і аромати масла, які часто асоціюються з шампанським. Осад також додає насичену текстуру шампанському.

Перед тим, як закупорити пляшку, осад видаляється за допомогою процесу, що називається ремюаж, який передбачає поступове обертання пляшок із шампанським, щоб осад випав до горлечка пляшки. Потім пляшки перевертають, а шийку заморожують, щоб, коли тимчасова кришка знімається, тиск у пляшці витіснив осад. Перед закупорюванням пляшок додається останній «liqueur d’expedition», що містить дозування (цукрову суміш).

Хоча традиційний метод виник у Шампані, зараз він також широко використовується для виробництва ігристих вин у всьому світі. Інші традиційні ігристі вина включають вина Crémant з Франції, Cava з Іспанії, Franciacorta з Італії та Methode Cap Classique з Південної Африки.

Стилі ігристого вина

Шампанське також є вином, яке представлене в широкому діапазоні стилів і смакових профілів, які залежать від винограду та технологій виноробства, які використовуються для його виробництва. Наприклад, це може бути білий купаж, рожеве шампанське, шампанське Blanc de Blancs або Blanc de Noirs залежно від того, виготовлено воно з білого чи червоного винограду та виніфіковано як біле чи червоне вино.

Винороб також може встановити рівень солодкості шампанського, визначивши дозування (цукор на літр вина) перед закупорюванням. Цей вибір веде до шампанського, яке варіюється від сухого стилю брют (найпопулярніший стиль, прикладом якого є Veuve Clicquot Brut Carte Jaune) до брют натур (найсухіша категорія) і до doux (найсолодша категорія).

І, нарешті, винороб може вибирати: вінтажне шампанське (виготовлене з винограду, зібраного в одному і тому ж урожаї) або невінтажне шампанське (з резервними винами кількох різних урожаїв, включеними до купажу). Вінтажне шампанське, як правило, витримується довше, ніж його невінтажні аналоги, що надає йому більшої складності та стійкості у смаку. Таким чином, деякі з найкращих шампанських у світі є саме вінтажними.

Зловживання алкоголем шкодить вашому здоров’ю