Алфавіт кашалотів: велике відкриття в мові морських велетнів

Вивчення мови кашалотів: нові відкриття про складні системи голосових сигналів у тваринному світі

Нещодавні дослідження в рамках проекту CETI (Conversations with Echoed Tones Interaction) поставили нові акценти у вивченні комунікаційних систем серед тварин, підтверджуючи, що складні комбінаційні системи вокалізації є рідкісним явищем у світі тварин, проте не лише серед людей, а й серед інших видів. Вчені зафіксували варіації у «клацаннях» морських велетнів – кашалотів, які можна порівняти з алфавітом, повідомляє Science Alert.

Висновки проекту CETI

Члени ініціативи з охорони природи Project CETI провели детальне дослідження вокалізацій кашалотів, зафіксувавши короткі послідовності клацань, тривалістю менше двох секунд, які слугують унікальними кодами. Ці коди вважаються основними будівельними блоками мови китів.

«Ми проаналізували вокалізації, записані у більш ніж п’ятидесяти окремих кашалотів з 2005 по 2018 рік. В результаті було виявлено 8719 різних кодів, які можна поділити на 21 типовий патерн відстані, визначений раніше в інших дослідженнях. Китоподібні використовують ці коди індивідуально та в комбінаціях, формуючи патерни на рівні окремих кодів або загальної структури пісні. Деякі характеристики цих кодів, за словами авторів дослідження, залежать від контексту розмови», — зазначено в заяві.

Серед особливостей цих кодів дослідники вказали на:

  • варіацію тривалості коду;
  • фіксовану кількість клацань у кодах;
  • додаткові клацання, що додаються до базового коду.

Цікаво, що різні ритми та темпи клацань не мають чіткої прив’язки до конкретного контексту. Всі ці різноманітні функції кодів утворюють різноманітні комбінації звуків, що нагадують фонеми у людському алфавіті.

Значення відкриттів

Ці результати вперше демонструють складність комунікаційної системи кашалотів, що вказує на можливу наявність у них соціально когнітивних здібностей, які до цього вважалися властивими лише людям і деяким приматам. Згідно з даними, опублікованими в Національному географічному журналі, такі відкриття можуть відкрити нові горизонти у вивченні соціальної структури та взаємодії звукових сигналів серед морських ссавців.

Цілком можливо, що розуміння мови кашалотів зможе стати важливим кроком в охороні цих видів, адже знання про їхню комунікацію може сприяти розробці ефективніших стратегій захисту їхнього середовища проживання. Адже, як свідчить випадок масової берегової загибелі дельфінів в Австралії, проблеми, з якими стикаються ці тварини, можуть бути не лише результатом природних обставин, але й наслідком поганого розуміння їхніх соціальних сигналів людиною.

Таким чином, дослідження комунікаційних систем морських ссавців відкриває нові перспективи для вивчення не лише самих кашалотів, але й екосистем, в яких вони живуть, а також стосунків між людьми та природою.