Європейський Союз: Поглиблення військової співпраці та забезпечення безпеки
Європейський Союз, який пережив випробування світовими війнами, усвідомлює надзвичайну важливість забезпечення безпеки. Із моменту свого створення ЄС передбачав наявність власних сил, що мали співпрацювати з НАТО для забезпечення оборони країн-членів поза межами Союзу. Спільна зовнішня і безпекова політика була визначена Maastricht Treaty, підписаним ще в 1993 році. Однак реальна реалізація військових формувань ЄС почалася лише на початку 2000-х років.
Після численних бюрократичних процедур, країни ЄС заснували окремий підрозділ в рамках Служби зовнішніх дій ЄС, відомий сьогодні як Військовий штаб Європейського Союзу. Генерал-лейтенант Міхіель ван дер Лан в інтерв’ю «Голосу Америки» поділився пріоритетами оборонного відомства перед важливою зустріччю НАТО у Вашингтоні.
Минуло майже два роки від початку окупації Криму і конфлікту на Донбасі, коли Високий представник ЄС з питань зовнішніх справ і політики безпеки Федеріка Могеріні домоглася затвердження Глобальної стратегії ЄС Європейською Радою, яка передбачає значний аспект оборони. Сьогодні Військовий штаб ЄС управляє низкою військових формувань, серед яких Швидкі сили реагування, Європейський корпус, Європейська жандармерія, Європейські морські сили та Бойові групи ЄС.
В умовах кризи Військовий штаб співпрацює з НАТО та Спільним комітетом, до якого входять представники міністерств закордонних справ і оборони п’яти країн ЄС: Німеччини, Франції, Бельгії, Люксембургу та Іспанії. Це співробітництво є важливим елементом реагування на зростаючі загрози, що постають перед європейською безпекою, особливо в контексті зовнішніх агресій в Україні та наростання напруженості в східноєвропейському регіоні.
Згідно з дослідженням, проведеним Центром європейської політики аналізу (CEPA), ЄС стикається з істотними викликами, зокрема необхідністю модернізації своїх військових можливостей та зміцнення колективної оборони. Упродовж кількох останніх років чисельність військ НАТО в Європі зросла на понад 40%, що підкреслює зростаючу важливість трансатлантичної співпраці. Це партнерство є критично важливим для стабільності не тільки у Європі, але й на глобальному рівні.
З огляду на підготовку до саміту НАТО, генерал-лейтенант Міхіель ван дер Лан підкреслив, що ефективна співпраця між ЄС і НАТО має стати пріоритетом для забезпечення безпеки. Показники досліджень свідчать про те, що військова співпраця між цими організаціями може суттєво покращити реагування на кризи та посилити обороноздатність Європи.
У висновку, безпека Європи залежить від здатності її країн не лише ігнорувати виклики, а й активно формувати спільну відповідь на них. Стратегічна агрегація зусиль Служби зовнішніх дій ЄС та НАТО є необхідною умовою для побудови більш стійкої та безпечної Європи.